fbpx

Polüuretaanvaht (PUR)

Polüuretaanvaht (PUR)

Polüuretaanvaht (PUR)

Maja soojustamine polüuretaanvahu ehk PUR vahuga

On teil käsil puitmaja soojustamine või kivimaja soojustamine ning otsite head soojustuslahendust? Polüuretaanvaht ehk PUR vaht on väga tõhus ja püsiv soojustusvaht, mis on parimaks alternatiiviks traditsioonilistele soojustusmaterjalidele. See soojustusvaht segatakse objektil spetsiaalse masina abil kahest komponendist kokku ning pihustatakse seejärel soojustatavale pinnale. Pritsitav materjal on vedel, kuid niipea kui see pihustatava pinnaga kokku puutub, hakkab see paisuma, täites ka kõige väiksemad praod ja tühimikud. Pärast tardumist moodustub pooljäik kiht, mis lisaks soojale toale pakub veel palju eeliseid. PUR vaht sobib nii uute kui renoveeritavate majade soojustamiseks ning sellel on väga palju kasutusalasid:
– sokli, vundamendi soojustamine
– välisseina, fassaadi soojustamine
– majasisese seina soojustamine
– põranda soojustamine, lae soojustamine
– katuse soojustamine
– pööningu soojustamine
– keldri soojustamine

PUR vaht omab väga palju eeliseid võrreldes traditsiooniliste soojustusmaterjalidega (vill, polüstüreen ehk penoplast jne)

  •  Väiksem energiatarbimine ja sellega seotud kulude kokkuhoid
    Ükskõik kui tihedasti villa paigaldada, jäävad ühenduskohtadesse väikesed vahed, kust õhk liikuma pääseb. Kuna PUR vaht paigaldamisel paisub, siis tungib see ka kõige väiksematesse pragudesse ja tühimikesse ning juhtmete ja torude ümbrusesse, tekitades tardudes õhukindla soojustuskihi. Kuna õhk ei tungi enam pragudest ja tühimikest sisse, siis väheneb oluliselt soojakadu ning ühtlasi ka teie kulud (energiakulude kokkuhoid võib olla kuni 50%). Soe õhk püsib toas ja külm õhk väljas. Suvisel ajal vastupidi.
  •  Poole õhem kiht pur vahtu tagab villa või polüstüreeniga samaväärse soojustuse
    PUR vahul on väga kõrge R-väärtus. Mida kõrgem on R-väärtus, seda raskemini soojus materjali läbib ja seda paremat soojusisolatsiooni see pakub. PUR vaht on pea kaks korda soojapidavam kui mistahes traditsioonilised soojustusmaterjalid, mistõttu on näiteks PUR vahuga 10 cm paksuselt soojustatud sein võrdne ca 20 cm villaga soojustatud seinaga. Tänu sellele saab kokku hoida hoone konstruktsioonide paksuses.
  •  Suureneb konstruktsioonide tugevus ja vastupidavus
    Iga maja on just nii tugev kui on selle konstruktsioon. Kuna polüuretaanvaht nakkub väga hästi erinevate pindadega (krohv, puit, kivi, metall, betoon, plastik jne), täidab paisumisel igasugused praod ja tühimikud ning muutub tardumisel jäigaks, siis saab see justkui üheks pihustatava pinnaga, lisades sellele tugevust ja vastupidavust.
  •  Parem siseõhu kvaliteet
    PUR vahust soojustuskiht takistab õhu liikumist ning tekitab tiheda tõkke hoonete ümber, aidates oluliselt vähendada õietolmu, tolmu, allergeenide ning teiste ärritavate ja ebatervislike ainete infiltratsiooni. Võib tunduda uskumatu, aga suur osa nendest ainetest satub majja just läbi seinte ja nendes olevate avade, mitte läbi avatud akende või uste.
    PUR vaht ise on tervisele ja keskkonnale täiesti ohutu, kuna ei tolma, hallita, mädane ega eralda mürgiseid aineid.
  •  Külmasillad puuduvad
    PUR vahuga soojustamine tagab monoliitse liitekohtadeta hermeetilise soojustuskihi, mistõttu ei teki ka külmasildu.
  •  Puudub vajadus paigaldada tuuletõket ja aurutõket
    PUR vahtu kasutades pole tarvis paigaldada tuuletõket ega aurutõket, kuna PUR vaht toimib ise ka tuule- ja aurutõkkena. See võimaldab kokku hoida nende materjalide ostu-, transpordi- ja paigalduskuludelt.
  •  Müra vähendamine
    PUR vaht parandab oluliselt heliisolatsiooni, kuna see takistab ja vähendab õhuvoolu. Seda saab kasutada nii välisseintel tänavamüra vähendamiseks ning sellest tulenevalt rahulikuma ja mugavama elukeskkonna loomiseks, kuid ka vaheseinte helikindluse parandamiseks.
  •  Kaitse hallituse ja seente eest
    Polüuretaanvahus puuduvad hallituse ja bakterite eluks vajalikud toitained. Samuti toimib PUR vaht aurutõkkena, takistades sellega omakorda hallituse tekkimist.
  •  Soojustada saab ka väga keerulisi konstruktsioone ning ebatasaseid pindu
    Kuna polüuretaanvahtu pihustatakse vedelal kujul ning ta paisub ja tardub pihustataval pinnal, saab seda väga edukalt kasutada ka ebakorrapäraste ruumide ning ebatasaste ja kontuursete pindade soojustamiseks.
  •  Väga vastupidav
    PUR vaht ei tõmbu aja jooksul kokku, vaju ära ega purune, vaid säilitab oma algse kuju ja omadused kogu hoone eluea jooksul. Seetõttu ei vaja see ka aja jooksul väljavahetamist. Sama ei saa öelda traditsiooniliste soojustusmaterjalide kohta, mis ei pea ajale vastu ning vajavad asendamist.
  •  Kiire paigaldus
    Polüuretaanvahu paigaldamine on kiire ja lihtne, mistõttu segab see teie igapäevaelu minimaalselt. Keskmise suurusega maja soojustamine võtab aega vaid 1-2 päeva. Kuna soojustusvaht tardub täielikult juba 20-30 sekundi jooksul, siis saab koheselt hakata paigaldama ka viimistluskihte.
  •  Takistab putukate ja näriliste tuppa pääsemist
    Väikesed praod ja avad hoone vundamendis ja seintes on head sissepääsuteed sipelgatele, putukatele ja väikestele närilistele. Kuna PUR vaht täidab kõik avad ja muutub tardudes jäigaks, siis hoiab see kutsumata külalised eemal.
  •  Mitmekülgsed võimalused hoonete projekteerimisel
    Maja soojustamine polüuretaanvahuga annab arhitektidele väga laiad võimalused igasuguste erikujuliste hoonete ja ruumide projekteerimiseks. PUR vahtu on võimalik paigaldada väga erinevatele materjalidele ning kontuursetele ja ebatraditsioonilise kujuga pindadele (eendaknad, nurgelised ja kaarjad seinad, kumerad laed jne). Samuti on pur vahtu võimalik paigaldada oluliselt õhema kihina kui traditsioonilisi soojustusmaterjale, mis võimaldab maksimeerida põrandapinda.
  •  Ei teki ülejääke
    PUR vahuga soojustamine on jäägivaba ehk teil ei teki materjalide ülejääke, nagu traditsiooniliste soojustusmaterjalide kasutamisel reeglina juhtub. Meie meeskond tuleb koos vajalike seadmete ja materjalidega kohale ning teie ei pea eelnevalt mingeid tooteid ette tellima ega ladustama. Seega ei teki teil ka üleliigset kulu ning te ei pea muretsema, kuidas jääke utiliseerida.
  •  Ei vaja veeavarii korral väljavahetamist
    Kui teie kodus lõhkeb toru või toimub uputus, siis traditsioonilisi soojustusmaterjale kasutades tuleb sein lahti võtta ning kahjustada saanud soojustusmaterjalid asendada. Kuna polüuretaanvaht on veekindel, siis säilitab see oma omadused olenemata sellest, kui suure hulga veega see kokku puutub. Seetõttu ei vaja PUR vaht väljavahetamist ning toimib samamoodi edasi kui algselt paigaldades.

Suletud ja avatud pooridega polüuretaanvaht

Polüuretaanvahtu on kahte tüüpisuletud pooridega polüuretaanvaht ja avatud pooridega polüuretaanvaht. Need vahud erinevad üksteisest nii omaduste kui ka hinna poolest. Ühe või teise kasuks otsustades tuleb arvesse võtta nii hoone eripära ja selle olukorda, soojapidavuse nõudeid kui teisi olulisi tegureid.

  • Suletud pooridega polüuretaanvaht

Suletud pooridega polüuretaanvaht on tihedam kui avatud pooridega polüuretaanvaht (tihedus 27-40 kg/m3) ning see sisaldab inertgaasi. Tardudes muutub vaht kõvaks ning sellel on pea poole kõrgem R-väärtus kui avatud pooridega polüuretaanvahul. Sellest tulenevalt on suletud pooridega vaht pea kaks korda soojapidavam. Tänu suurele tihedusele moodustab suletud pooridega polüuretaanvaht ka tõhusa õhutõkke. Samuti on suletud pooridega polüuretaanvaht efektiivsem aurutõke kui avatud pooridega vaht. Samas on suletud pooridega polüuretaanvaht kallim ning ei taga nii head helikindlust kui avatud pooridega polüuretaanvaht. Suletud pooridega PUR vaht sobib väga hästi kasutamiseks välistingimustes – välisseinte, katuste, vundamentide, soklite jms soojustamiseks.

  • Avatud pooridega polüuretaanvaht

Avatud pooridega polüuretaanvaht ei ole nii tihe kui suletud pooridega polüuretaanvaht (tihedus 6-12 kg/m3), see on kergem ja kohevam tänu poorides olevale õhule. See paisub tohutult, täites väiksemadki praod ja tühimikud. Avatud pooridega polüuretaanvahu soojapidavus on võrreldav villa ja polüstürooliga (penoplastiga). Antud soojustusvaht ei toimi aurutõkkena – selle mikropoorne struktuur laseb veeauru läbi, kuid ise vett sisse ei ima. Avatud pooridega polüuretaanvahtu kasutatakse sagedasti majas seespool, kus puudub otsene kontakt veega (vaheseinad, vahelaed, pööningud), kuid see sobib kasutamiseks ka välistingimustes.

Suletud pooride ja avatud pooridega polüuretaanvahu võrdlus

Suletud pooridega PUR vaht Avatud pooridega PUR vaht
Kõrge R-väärtus ehk soojatakistus Ca 2x madalam R-väärtus
Veeauru tõkestav Laseb veeauru läbi
Täiesti õhukindel Hingav
Suurem tugevus ja jäikus Väiksem tugevus ja jäikus
Tihedus 27-40 kg/m3 Tihedus 6-12 kg/m3
Helipeegeldav Helineelav
Kallim Odavam
Paisub kuni 40x Paisub kuni 120x
Sobib väga hästi välisseinte, kiviseinte, katuste, vundamentide, soklite soojustamiseks Sobib väga hästi puitseinte, vaheseinte, pööningute, vahelagede, põrandate soojustamiseks ja helikindluse tagamiseks

 

PUR vahuga soojustamise kasutusalad

Sokli, vundamendi soojustamine
Vundamendi soojustamine, selle kaitsmine külma ja vee eest on väga oluline. Parimaks lahenduseks selleks on suletud pooridega polüuretaanvaht, mis lisaks suurepärasele soojustusele tagab ka niiskustõkke, hoides maapinnast tuleva niiskuse vundamendist eemal. PUR vahuga soojustamise suur eelis tuleb välja ka juhtudel, mil vundamendi pind on ebatasane – näiteks maakivist või paekivist laotud vundamentide korral. Kasutades nende soojustamiseks traditsioonilisi soojustusmaterjale, ei ole võimalik vältida liitekohtade ja tühimike tekkimist ning sellest tulenevaid külmasildu. PUR vahuga soojustamine väldib selliseid probleeme – soojustusvaht täidab kõik soojustataval pinnal olevad õõnsused liitekohtadeta ning peatab õhu liikumise täielikult.

Sokli hilisemaks viimistlemiseks on vaja paigaldada vundamendile karkass enne selle PUR vahuga katmist. Pärast tardumist saab vahu pinna sirgeks lõigata ja seejärel paigaldada soklikatte.

Välisseina, fassaadi soojustamine
Kuna suurim soojakadu toimub välisseinte kaudu, on nende kvaliteetne soojustamine väga oluline. Välisseinte soojustamiseks soovitame kasutada suletud pooridega polüuretaanvahtu. See tagab parima soojusisolatsiooni ning võimaldab olulist energiakulude kokkuhoidu. Lisaks toestab suletud pooridega polüuretaanvaht kogu maja konstruktsiooni ning on niiskuskindel, mistõttu ei vaja see täiendavat aurutõket või tuuletõket. Avatud pooridega PUR vaht vajab täiendavat aurutõket, kuid sobib iseenesest ka välistingimustes kasutamiseks.

Majasisese seina soojustamine
Vaheseinte PUR vahuga soojustamine hoiab ära sooja õhu lekkimise soojematest tubadest jahedamatesse ning toimib väga efektiivse müratõkkena. Tänapäeva ehitiste õhukesi seinu silmas pidades on see väga oluline eelis.

Vaheseina soojustamiseks saab kasutada nii avatud kui suletud pooridega polüuretaanvahtu, kuid parima helikindluse tagab avatud pooridega vaht.

Põranda soojustamine, lae soojustamine
Põranda ja lae soojustamisel kasutame nii avatud pooride kui suletud pooridega polüuretaanvahtu vastavalt soovitud tulemusele. Avatud pooridega polüuretaanvaht tagab parema helikindluse, suletud pooridega polüuretaanvaht tugevdab põranda ja lae konstruktsioone ning võimaldab paigaldada õhema põranda.

Katuse soojustamine
Katuse soojustamine PUR vahuga on lihtne ja kiire. PUR vahtu saab kasutada igasugust tüüpi ja kujuga katuste soojustamiseks. Kuna materjal on pihustamisel vedel ja paisub alles pihustataval pinnal, tungib see kõikidesse avadesse ja tühimikesse, ükskõik mis kujuga need on.

Pööningu soojustamine
Pööningud on ühed olulised soojakao allikad. Pur vahuga soojustamine hoiab talveperioodil ära katuse kaudu sooja õhu väljapääsemise ja külma õhu sissetungimise. Suvel aga taksitab PUR vaht kuuma õhu sissetungimist ja jahedama õhu väljapääsemist.

Pööningu soojustamiseks kasutame nii avatud pooride kui suletud pooridega polüuretaanvahtu, sõltuvalt olukorrast ja kliendi soovist. Kuna suletud pooridega PUR vaht muudab ruumi täielikult õhu- ja aurukindlaks, siis võib see vajada sundventilatsiooni.

Keldri soojustamine
Enamik keldreid on pidevalt niisked ja jahedad ning seega väga hea kasvukeskkond ohtlikule hallitusele ja bakteritele. Keldri seinte PUR vahuga soojustamine ja isoleerimine muudab keldri kuivemaks, soojemaks ning tervisele turvalisemaks. Ühtlasi muudab keldri lae PUR vahuga soojustamine soojemaks ka esimese korruse põranda.

PUR vaht sobib mitte ainult majade soojustamiseks. See materjal sobib hästi ka külmakambrite, tööstushoonete, angaaride, mahutite, basseinide, torude jms isolatsiooniks.

PUR vahuga soojustamise hind

PUR vahuga soojustamise hind sõltub soojustuskihi paksusest, vahu tüübist (avatud või suletud pooridega polüuretaanvaht), kaetava pinna suurusest ja paigaldamise keerukusest. PUR vahuga soojustamine on küll kallim kui traditsiooniliste soojustusmaterjalide kasutamine, kuid võimaldab pikaajalist säästu energiakuludelt ning pakub väga palju muid eeliseid.

Tasuta nõustamine

Otsuse langetamine ühe või teise soojustusmaterjali kasuks võib tunduda keeruline. Võtke meiega julgesti ühendust ning küsige nõu. Meil on 12+ aastat kogemust soojustustööde teostamisel ning aitame teil hea meelega leida parima soojustuslahenduse. Vajadusel teeme eelnevalt hoonele termograafia, et selgitada välja soojakao põhjused.